El Canvi Global

Jul 13, 2017 | Resenas | 0 Comentarios

El canvi GlobalCanvi o recanvi?

De les promeses incomplides d’Obama, a la post veritat de Trump. De reformar el capitalisme, a una volta de rosca en la globatització neoliberal. De les revoltes àrabs, a la brutal guerra de Sŕira. De la esperança europea a l’Europa fortalesa i xenòfoba.

De la Bombolla immobiliaria, a l’estafa de la crisi. De la precarització de la vida, a l’estigmatizació dels de baix. dels anhels de més democràcia, a la corrupció permanent. Del dret a decidir, a la centralització autoritària.

Del 15M i la indignació, a l’ascens de Podem. De les marees i la PAH, als ajuntaments rebels. Del carrer a les institucions, i dels parlaments a les mobilitzacions. De perdre la por. a la solidaritat i el suport mutu. De la mobilització, al referèndum d’autodeterminació. De la col·lectivitat, a l’impuls de l’economia pel bé comú.

Una radiografia de les transformacions polítiques i de la realitat social dels darrers anys, que pot ajudar a crear consciències per assaltar els cels i canviar el món de base.

Ressenya.

El Canvi Global no es una novel·la, es un recull d’articles que el meu amic Jesús Gelida va publicant en diferents mitjans com poden ser el Diari de Tarragona, diari digital Camp de Tarragona, Pobleviu.cat, etc. En aquests articles va fent una valoració de l’actualitat política i social dels darrers anys, de tot el que ha anat passant a Catalunya, Espanya i al món.

El llibre complert fa una fotografia molt amplia de l’actualitat, del 15M, de la crisi i de tots els canvis que hem viscut a la nostra societat valorats per un politòleg molt implicat en els moviments socials. Tot i que caldrà una segona part per plasmar tot el procés i el que estem vivint a Catalunya els darrers mesos. Em consta que continua publicant i segur que tindrem una continuació, una segona part.

 

 

0 comentarios

Enviar un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Visitas

Comprarme un libro

Si estás interesado en comprarme uno de mis libros puedes enviarme un email a siscu@franciscoalarcon.eu y te lo enviaré dedicado

Suscríbete al blog

Introduce tu correo electrónico para suscribirte a este blog

Únete a otros 5 suscriptores

Quien nos visita

Se acepta moneda social

Lista de Blogs WP

Categorías

Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.plugin cookies

ACEPTAR
Aviso de cookies
A %d blogueros les gusta esto: