Violencia de género

Nov 20, 2018 | Tarragona World | 0 Comentarios

El proper dissabte dia 24 de Novembre es el dia internacional contra la violència de gènere. Això es perquè el 24 de Novembre de 1960 a la República Dominicana el dictador Rafael Leonidas va fer assassinar a tres germanes: Minerva, Patria i María Teresa Mirabal que havien sigut força crítiques amb el seu règim. Fet que es commemora a sud amèrica des de fa anys i després la ONU el va designar el día internacional contra la violència de gènere.

Aquest és un tema que no deixa mai de ser actualitat, aquest any portem ja 51 dones assassinades per la seva parella o exparella. 51 vides truncades, 51 històries que van acabar abans de temps.  Aquest és el crim més atroç que es pot cometre perquè l’assassí no es un desconegut ni un mig conegut, és la persona amb qui has estat compartint llit, penes i alegries.

A més dels assassinats hem de parlar de les violacions. El primer que sobte es que la Justícia Espanyola només considera violació si la victima ofereix resistència, cosa impensable en un atracament. Encara es parla dels nois que van “abusar” d’una noia a San Fermin, la famosa Manada. El jutge va considerar que no hi havia violació i els nois estan al carrer.

Aquest cas ha pujat al Tribunal Superior de Justicia de Navarra on cinc magistrats, tots homes han de valorar si aceptar o no els recursos presentats. Així trobem que serán homes els que decidirán si altres homes van violar o no a una dona. Com és possible que no hi hagi cap dona al Tribunal? aquesta és una altre reivindicació feminista: La falta de dones als càrrecs importants.

Altre tema que surt sempre a les violacions es el tipic: “ella s’ho ha buscat perquè anava provocant”. Us imagineu que us roben el mòbil i al arribar a la comisaria us diuen els mossos d’esquadra. “Què vols? Això et passa per sortir al carrer amb un mòbil tan car”. Fliparieu no? Dons es el que es troben totes les dones que pateixen assetjament sexual.

Bé, per parlar de tot això tenim avui amb nosaltres a la Carla Aguilar i la Marjorie Machado.

Fridas

 

0 comentarios

Enviar un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Visitas

Comprarme un libro

Si estás interesado en comprarme uno de mis libros puedes enviarme un email a siscu@franciscoalarcon.eu y te lo enviaré dedicado

Suscríbete al blog

Introduce tu correo electrónico para suscribirte a este blog

Quien nos visita

Se acepta moneda social

Lista de Blogs WP

Categorías

Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.plugin cookies

ACEPTAR
Aviso de cookies
A %d blogueros les gusta esto: