Tertúlia sobre la Sentència

Oct 24, 2019 | Tarragona World | 0 Comentarios

Dilluns passat vam saber (per fi) la sentència del procés, tots intuíem que seria dura però mai tant, al cap i a la fi els hi han caigut penes habituals per assassins i violadors i més anys que a Tejero per intentar fer un cop d’estar. Tots sabíem que la sentència seria dura perquè des del primer moment el PP s’ha encarregat de que fos així, posant el jutge Llarena com ells volien, tot i ser impugnat per “Jueces por la democràcia” per la seva falta de imparcialitat.

Un cop es va saber la sentència, milers de catalans van sortir al carrer per rebutjar-la i per mostrar els seu descontent. Això va ser el principi de tota una setmana de manifestacions multitudinàries i una vaga general el divendres. Les manifestacions que fins ara havien sigut pacífiques, van deixar de ser-ho i vam veure contenidors cremant, mobiliari urbà trencat i locals comercials assaltats.

Potser joves que ja estan farts de ser pacífics, potser policies infiltrats per provocar violència, la qüestió és que vam veure molts focs a les quatre capitals de Catalunya. Sobre tot a Barcelona on vam veure moltes imatges de joves llençant tot tipus d’objectes als mossos d’esquadra i divendres es van tallar carreteres arreu de tot l’estat.

Els Mossos que tampoc es van quedar quiets, ni molt menys. Son molts els ferits, els detinguts, inclús quatre nois han perdut un ull a causa de les pilotes de goma que a Catalunya estan prohíbides. Bales de goma prohibides, cops de porra delictius, càrregues contra gent asseguda, furgonetes fent carrusels, gasos lacrimògens… Són actuacions policials denunciades per les associacions pro drets humans l’última setmana. Són moltes les veus que s’han aixecat criticant l’actuació dels mossos, com per exemple una corresponsal de la BBC.

Tampoc han faltat les manifestacions en pro de la unitat d’Espanya, sense anar més lluny, ara mateix s’està celebrant un acte a Tarragona amb la presència de Ortega Smith, membre de VOX i Advocat de l’acusació particular al judici del procés. Manifestacions on no han faltat les banderes franquistes ni els enfrontaments entre uns i altres.

Bé, per parlar de tot això, avui tenim amb nosaltres al Jesús Gelida politoleg, la Teresa Fortuny, sindicalista i al Quim Castellví membre de l’AVV casc antic i voltants

0 comentarios

Enviar un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Sígueme en Twitter

Tarragona World

Tarragona World es un programa de radio Sant Pere i Sant Pau que busca dar a conocer las cosas que pasan o que se hacen en nuestra ciudad. Que intenta situar Tarragona en el mapa y en el mundo.

Contacta

Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.plugin cookies

ACEPTAR
Aviso de cookies
A %d blogueros les gusta esto: